Håll koll på allt du har att göra med Microsoft To-Do

Denna kurs hjälper dig att samla och organisera alla dina uppgifter i Microsoft To Do. Genom konkreta steg och praktiska tips får du verktygen att skapa en överskådlig och pålitlig att göra-lista.

Diplom Efter kursavslut

Kursen levereras av

David Stiernholm

David Stiernholm

Kostnad

3 995 SEK

Exkl. moms

3 timmar

Online - Starta idag!

Vi kan skräddarsy denna kurs för ditt företag. Kontakta oss för ett förutsättningslöst samtal.

Lär av erfarna experter

Praktisk kunskap du kan använda direkt

Betyg i toppklass från deltagare

Det här säger våra kunder om våra kurser

Mycket bra kurs, kom i rätt tid för mig då jag är tillbaks på jobbet på halvtid och behöver strukturera min arbetsdag o mina uppgifter. Tack
Mats Jeppsson Transportledare/säljare Flexilast
Jag är väldigt nöjd med hur David tar stegen i lugnt tempo och förklarar det verkligt enkla och sedan smyger in tips. Känner mig ivrig att fortsätta rensa och sortera alla mina gamla g(l)ömmor på ett enda sökbart ställe!! Oavsett hur lång tid det kommer ta så får jag hjälp att konkretisera målbilden.
Linda Lidén Bredbandssamordnare Norsjö Kommun
Kursen innehåller allt man behöver för att sätta upp använda To-Do som verktyg för att hantera att göra-listor. I vanligt ordning presenterar David materialet på ett trevligt sätt som gör det enkelt att ta det till sig dessutom passar dom korta avsnitten perfekt in i min hektiska vardag, även med så lite som 5-10 minuter om dagen var det enkelt att göra stora framsteg. Rekommenderar kursen varmt.
Daniel Karlsson Grundare TOKSTARK

Kunskapsmål

  • Skapa en centraliserad att göra-lista i Microsoft To Do.
  • Använda #-taggar och underlistor för att kategorisera uppgifter.
  • Integrera To Do med Outlook och Planner för effektivare arbetsflöde.
  • Använda smarta listor som "Planerat" och "Viktigt" för att prioritera uppgifter.
  • Implementera återkommande uppgifter och påminnelser för att hålla koll på deadlines.

Om kursen

I kursen "Håll koll på allt du har att göra med Microsoft To Do" lär du dig att använda Microsoft To Do som din enda, smidiga app för att hantera alla dina uppgifter. Kursen guidar dig genom hur du skapar, organiserar och strukturerar dina att göra-uppgifter för att få bättre överblick och kontroll.

Med hjälp av #-taggar, underlistor och smarta listor som "Planerat" och "Viktigt" får du verktyg för att kategorisera och prioritera dina uppgifter. Kursen visar också hur du kan integrera To Do med andra verktyg som Outlook och Planner för att effektivisera ditt arbetsflöde.

Kursen består av 24 korta videolektioner och omfattar totalt cirka en timmes videoinnehåll. Du får tillgång till kursen i ett år och kan genomföra den i din egen takt.

Målgrupp

Denna kurs riktar sig till yrkesverksamma som vill effektivisera sin uppgiftshantering och få bättre struktur i sin arbetsdag. Kursen passar både nybörjare och de som redan använder Microsoft To Do men vill optimera sitt användande.

Förkunskapskrav

Du arbetar med Microsoft 365 och har tillgång till Microsoft To-Do.
Visa mer

Kursinnehåll


01
Innehåll
  • Välkommen
  • Så här går kursen till
  • Det är jag, David Stiernholm, som är din lärare

02 Några saker du behöver ha med dig först
  • En enda lista är bättre än flera
  • Så stora ska ”att göra-uppgifterna” vara och inte
  • Så formulerar du en ”att göra-uppgift” så att du inte faller i abstraktionsfällan
  • Kategorisera ”att göra-listan” så att du slipper se allt hela tiden
  • Då, och inte annars, ska du använda förfallodatum för ”att göra-uppgiften”

03 Bekanta dig med To-Do
  • Här hittar du ”To-Do”
  • Det här är vad du ser på skärmen

04 Skapa din att göra-lista
  • Så lägger du till en ny uppgift
  • Kategorisera ”att göra-uppgifterna” med hjälp av #-taggar
  • Ska du använda påminnelsefunktionen?
  • Skapa nu din första lista i ”To-Do”

05 Gör din lista mer överskådlig
  • Gruppera uppgifterna i underlistor
  • Skapa ordning bland underlistorna och grupperna
  • Du kan dela listor med andra

06 Så arbetar du med ”To-Do” i vardagen
  • Så arbetar du med ”To-Do” i vardagen
  • Så gör du uppgifterna upprepande
  • Vad hamnar i smarta listan Planerat?
  • Vad göra med den smarta listan ”Viktigt”?
  • Skapa ”att göra-uppgifter” av flaggad e-post
  • Få uppgifterna i ”Planner” i din ”att göra-lista i To-Do”

07 Avslutning
  • Nu är du i mål
  • Vad mer?
Visa mer

Så fungerar det

Kursen består av korta och koncisa videor (2-3 minuter långa, bara), så att de går lätt att komma igenom. Du vill säkert, som de flesta, "bocka av" och ta dig framåt fort. Lektionerna är lättsamma i tonen, men samtidigt informativa så att du får mycket matnyttigt med dig per minut. I slutet av varje lektion får du en konkret uppgift att göra för att tillämpa det du lärt dig.

Kursledare

Stiernholm Consulting
Kursledare

Denna kurs levereras och kvalitetssäkras av Stiernholm Consulting i samarbete med Confex

David Stiernholm
David Stiernholm
Kursledare

David Stiernholm är struktör. Sedan 2004 hjälper han människor och företag att bli mer effektiva genom att skapa bättre ordning och struktur.

Laddar...

Anmälan

1
1
2

Inga datum hittades

Är du intresserad av att gå denna kurs? Vänligen fyll i en intresseanmälan så får du ett mail när nya datum finns tillgängliga.

Du har valt följande plats och datum:

Deltagare 1

Faktureringsuppgifter

Faktureringsuppgifterna kan fyllas i vid ett senare skede, om du lämnar dessa fält tomma kommer du att få ett mail om att fylla i dessa senare.

Övrigt

Kostnad per deltagare: 3 995 SEK
Totalt exkl. moms (1 deltagare): 3 995 SEK
Moms (25%): 999 SEK
Att betala:
inkl. moms
4 994 SEK
Frågor?
Kontakta oss om du har frågor eller behöver hjälp!